Haber

Varank: “Teknolojiden anladığınız Amerika ile online bağlantı kurmak”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “20 yılda her alanda yerlilik oranlarını artırdık ama bu muhalefetin yerlilik oranlarını artıramadık. Danışman Amerika’dan, finans Londra’dan, akıl almanya’dandır söz konusu olunca ‘togg nerelidir?’ Nerede yerlisin, ithal muhalefetsin.” söz konusu.

Varank, TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığın 2023 bütçesine ilişkin milletvekillerinin görüş ve eleştirilerini yanıtladı.

Varank, yatırımlarının Türkiye’ye katma değer olarak geri döndüğünü belirterek, “Demir çelik üretiminde Avrupa 1 numarası kim? Çimento üretiminde Avrupa 1 numarası kim? Düzcam üretiminde Avrupa 1 numarası kim? Beyaz eşyada Avrupa kimdir?” üretme.” Avrupa’da 1 numara kim? Ticari araç üretiminde Avrupa’nın 1 numarası kim?” AK Parti milletvekilleri hep bir ağızdan “Türkiye” cevabını verdi.

Bakan Varank, “20 yıldır fabrika kurulmadı.” Son 20 yılda fabrika sayısının arttığına işaret eden Malatya, Konya ve Adana Hacı Sabancı organize sanayi bölgelerinin fotoğraflarını gösterdi. Varank, “‘Fabrika Türkiye’de kurulu değil.’ “Peki nedir bunlar pamuk tarlaları” diyenlere sesleniyorum. Bugün 124 OSB’de fabrika kurulacak tek bir boş yer kalmadı. Sadece son 1 yılda 20 yeni OSB kurduk, 33 yeni OSB kurmak için çalışmalara başladık. Bu yıl Gaziantep’te 70 yeni OSB’miz var. Kocaeli’de 54, Aksaray’da 41, Balıkesir’de 39, Çorum’da 25, Amasya’da 20, İzmir’de 14, 11 fabrika açtık. Biz 26 ilde 468 fabrika açarken Kılıçdaroğlu musluk çeviriyordu. dedi.

Söz konusu fabrikalarla ilgili “devletin değil özel sektörün yatırımıdır” şeklinde açıklamalar olduğunu hatırlatan Varank, “Kaç yaşında yaşıyorsunuz? ekonomi kavram nedir? Liberal ekonomi mi, sosyalist ekonomi mi? Danışmanına bakarsanız, o neoliberal ekonomiden. Kılıçdaroğlu’na bakarsanız üçü birden değil, GÜZEL Parti’ye fikrini soran yok. Ama bugüne kadar verdikleri sözlere baktığınız zaman ne düşündükleri ortada. Ülkesinde yatırımcının peşine düşen, “şirketleri yıkıp ele geçireceğim” diyen, rengine ve coğrafyasına göre sermaye ayrımı yapanın ekonomik modeli en iyi ihtimalle faşizmin ekonomisi olur.

“Teknolojiden anladığınız Amerika ile online bağlantı kurmaktır”

Mustafa Varank, bugün Türkiye’nin teknoloji açılımının tüm dünyanın gündeminde olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

“97 teknopark, 1567 Ar-Ge ve tasarım merkezi, kuluçka merkezleri, TEKMER’ler, 222 bin Ar-Ge çalışanı ve dahası. Ama birileri gidiyor, binlerce kilometre öteden teknoloji arıyor. Bu kadar zahmete ne gerek var? CHP Genel Başkanı” Türkiye’de dayanmadığı kurum kalmadı. Her fırsatta kameralara çekilerek kurumlarımızın karşısına dikildi. Sayın Kılıçdaroğlu, teknolojiyi on bin kilometre ötede aramak yerine 400 kilometre ötedeki TOGG fabrikasının, milli Ar-Ge kurumumuz TÜBİTAK’ın, inovasyon ekosistemimiz Bilişim Vadisi’nin kapısında dururdunuz. O zaman en modern teknolojileri ve en başarılı projeleri yerinde görürdünüz. İşte TEKNOFEST’e gittiniz, gençlerimizin çığır açan projelerini yerinde gördünüz ama maalesef o da fayda etmedi. Hiçbir şey anlamadın. Meğer sizin teknolojiden anladığınız şey Amerika ile internet üzerinden iletişim kurmakmış.”

Teknolojinin geldiği noktayı anlatmak istediğini ifade eden Varank, unutulan elektrik faturalarının internet üzerinden ödenebileceğini ve hamburger siparişlerinin internet üzerinden verilebileceğini söyledi. Varank, “Aranızda o kadar çok teknoloji uzmanı var ki, Genel Kurul salonunda cep telefonunuzdan online kart bile oynayabilirsiniz.” ifadesini kullandı.

Türk mühendisleri tarafından tasarlanıp üretilen lazer dedektör sinyal çipinin bir elinde fotoğrafını gösteren Varank, çipin ihracat değerinin kilogramı 388 bin dolar olduğunu bildirdi. Kılıçdaroğlu’nun ABD ziyaretinde hangi teknolojinin öne çıktığını soran ve bir yandan hamburger fotoğrafı çeken Varank, “İşte teknoloji gündemimiz, işte CHP’nin teknoloji gündemi. Evelallah, aziz milletimiz, Aradan 20 yıl geçti, bu iki fotoğraf ile bu iki vizyon arasındaki fark en güzeli, “Türkiye ile rekabet etme vizyonu Cumhur İttifakı’nın sunduklarını bir kez daha teyit edecektir” dedi.

“Gazi Meclisimizin kapısının önünde tüm heybetiyle duruyor”

Mustafa Varank, yerli ve milli otomobil Togg ile ilgili muhalefetin eleştirilerini sıraladı ve şunları söyledi:

“Şimdi ‘Bu araçlar Türkiye’de üretilmiyor, İtalya’dan getiriliyor.’ Togg için “Bu araba nerede?” Diyordunuz Gaziler Meclisimizin kapısının önünde tüm ihtişamıyla duruyor Zoom toplantısını teknoloji sananlar gidip teknolojinin ne olduğunu görsünler Meclis önüne çıkıp görsünler. Teknoloji nedir. Bu milletin 60 yıllık hayalinin nasıl gerçekleştiğini, Türk mühendislerinin neler başardığını görüyorsunuz. Bu projeyi hayata geçiren yiğitlerimiz, mühendislerimiz, teknikerlerimiz, işçilerimiz, inanırsak bu ülkenin neler başarabileceğini bize gösterdiler. Onlara minnet borcumuz var.”

İmkanlar, tecrübeler, yetenekler olsa da yürek olmadan bu tür işlerin yapılamayacağını belirten Varank, o kalbin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ait olduğunu söyledi.

CHP’li milletvekilleri kendisine laf atınca Varank, “Çok rahatsızsanız Kılıçdaroğlu’nun hamburger fotoğrafını bastırıp gösterin. Sizin vizyonunuz bu” dedi. cevabı verdi.

Togg’un evcimenliğini sorgulamaya çalışan bir muhalefetle karşılaştıklarını belirten Varank, bu eleştirilere birçok kez yanıt verdiğini hatırlattı.

AK Parti olarak son 20 yılda her alanda yerlilik oranlarını artırdıklarını ancak bir başarısızlıkları olduğunu belirten Varank, “20 yılda her alanda yerlilik oranlarını artırdık ama başarabildik. bu muhalefetin mahallini yükseltmeyin.Danışman Amerika’dan, finans Londra’dan, akıl Almanya’dan Lafa’ya gelince ‘Togg nereli?’ Nerelisin yerli sen ithalata, ithalata karşısın.” sözlerini söyledi.

Bu arada TBMM Başkanvekili Haydar Akar, Varank’a “Bu mecliste herkes yerlidir” dedi. söz konusu.

Varank’ın sözlerine CHP’li milletvekilleri tepki gösterdi. AK Parti ve CHP’li milletvekillerinin ortada karşılıklı konuşmalarının ardından Haydar Akar, birleşmeye orta noktayı verdi.

“Taş üstüne taş koyanı ayrım yapmadan destekledik”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, muhalefetin “teşvik ve destekler yandaşlara gidiyor ya da hiçbir şey yapmıyor” dedi. Argümanlarını “içi boş eleştiri” olarak nitelendirdi ve otomotiv branşında faaliyet gösteren başarılı bir şirketi örnek olarak gösterdi.

AK Parti iktidarı döneminde yatırımlarını artıran şirketin Avrupa ve Ortadoğu’da tanınan bir marka haline geldiğini belirten Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aynı firma geçen yıl yeni yatırımı için Bakanlığımızdan 100 milyon liralık yatırım teşvik belgesi aldı. Türk ekonomisine ve AK Parti hükümetine güvenerek yeni yatırım yapan bu tür firmaları elbette destekleyeceğiz. Bu şirketin sahibi de Hz. CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, kendisine yatırımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum”100 milyon liralık teşvik belgesi alan CHP Milletvekili Tahsin Tarhan da destekçi mi? Son 4 yılda 18 CHP’li belediyeye 29 teşvik belgesi verdik. Altı tanesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gitti. O da mı taraftar?” Ayrım gözetmeksizin taş koyanı destekledik, desteklemeye de devam edeceğiz.”

Varank, elindeki grafiği göstererek, “Türkiye şu anda girişimcilik alanında altın çağını yaşıyor. Gözünüzü kapadığınız, kulağınızı tıkadığınız gerçek bu. Türk ‘start-up’ları’ 500 bin liralık yatırım aldı. 2020’de 154 milyon dolar olan bu miktar, 2021’de 1.6 milyon milyar dolara ulaştı.Bu yılın ilk 9 ayında şimdiden 1.5 milyar dolara ulaştık.” dedi.

Kalkınma ajanslarının gençlere yatırım yapacak fonlara katılmasına ilişkin yönetmeliği hayata geçirdiklerini anlatan Varank, CHP’nin bu yönetmeliğin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gittiğini hatırlattı. Varank şöyle devam etti:

“Biraz dürüst olun, dürüst olun. Bir yandan ‘Fon kuracağız’. Diyeceksiniz bir yandan da bizim kurduğumuz fonları baltalamaya çalışacaksınız Şimdi Kılıçdaroğlu Türkiye’ye para akıtacak 3 yılda 325 milyar dolar yurt dışından fon getirecek Önce tuttuğunuz danışmanı getirin. tabi bir de temiz para meselesi var para dileniyoruz dedi oraya gidince saf parayı buldum dedi ingilterede rusyada 31 milyar dolar ve katarda yaklaşık 1 milyar dolar yatırım var 40 milyar dolar, gittiğiniz fonlar, Katar, Suudi Arabistan, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, “Bu para direk Türkiye’ye gelince kirli, Londra’dan gelince temiz mi? Bu bozuk paraları nasıl temizlediniz? Onları Buckingham Sarayı’nın çamaşırhanesinde mi yıkadınız?”

“Gençlere vaat ettiğiniz sözler çöp”

Bakan Varank, bu projeyle lise öğrencilerinin direklerde proje yapacaklarını ve ay yıldızlı bayrağı direklere taşıyacaklarını belirterek, “İşte biz gençlerimize bu ufku verdik. Gençlerimizin ufku artık kutuplara, Samanyolu galaksisi.Gençlere vaat ettiğiniz sadece samandan ibaret.” söz konusu.

Gençlere rol model olacak Türk uzay gezgini seçiminde artık son aşamaya geldiklerini anlatan Varank, “Uzay ortamında kullanacağımız hibrit roket motorunun testlerine başladık. Ay görevi Avrupa’nın en büyük yekpare aynasına sahip Doğu Anadolu Rasathanesi’nde ilk ışığı gelecek yıl almayı planlıyoruz Milletvekilimiz ‘CHP’ye Uzay Üssü kurma imkanı verilecek’ dedi. Önce uzayla yakınlaştırma bağlantısı kuruyorsun sonra üssünü kurabiliyorsun” dedi. ifadeleri kullandı.

Bilimi popülizmin aracı olarak değil, Türk Yüzyılının anahtarı olarak gördüklerini vurgulayan Varank, “Üniversiteleri kendi köhne ideolojilerinin özgürleştirdiği alanlar haline getirmek isteyenlere rağmen biz üniversitelerimizi dünya ile yarıştırmak için çalışıyoruz. Bu yıl 205 farklı üniversiteden 12 bin araştırmacının bilimsel makalelerini destekledik.177 Üniversitenin 4 bin 500’den fazla Ar-Ge projesine yaklaşık 900 milyon lira, TÜBA ve 2 bine yakın bilim insanına toplam 44 milyon lira destek verdik. destek.” konuştu

Mustafa Varank, 100. yıl bütçesinin bu yolda Ar-Ge, inovasyon ve katma değerin bütçesi olacağını belirterek, hayırlı olmasını diledi. (2)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort