Haber

Eski Almanya Başbakanı Helmut Kohl, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda ikili oynadı

1982-1998 döneminde Almanya’nın başbakanı olan Helmut Kohl’ün Türkiye’nin Avrupa Topluluğu’na (AK) katılım sürecindeki tutumunda ikili bir rol oynadığı ortaya çıktı.

Alman basınının Dışişleri Bakanlığı’nın gizliliği kaldırılan 1992 belgelerine dayandırdığı haberde, dönemin Başbakanı Helmut Kohl’ün Türkiye’nin AT’ye katılımına yönelik tutum konusunda yalan söylediği belirtildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel’in 13 Temmuz 1992’de Ankara’da Türk mevkidaşı Hikmet Çetin’e, Alman hükümetinin Türkiye’nin AT’ye tam üyelik istediğini bildiğini ve “bu yolda Türkiye’yi destekleyeceğini” söylediği bildirildi. amaç”.

Ancak bu görüşmeden 3 gün sonra Kohl, Norveç Başbakanı Gro Harlem Brundtland’ın tam üyelik için Türkiye’den yoğun baskı gördüğünü ancak “Biz buna karşıyız” dediğini söyledi. ve “Türkiye üye olamaz” dedi. Anlamına gelen sözler söylediği bildirildi.

Kohl’ün 5 Kasım 1992’de Bonn’da yaptığı görüşmede dönemin Polonya Başbakanı Hanna Suchocka’ya Türkiye’nin tam üyeliğinin Almanya için “düşünülemez” olduğunu söylediği vurgulandı.

Parti içi toplantıda Helmut Kohl’un daha da ileri giderek “Coğrafya derslerinden Anadolu’nun Avrupa’nın bir parçası olduğunu bilmediğini” söyleyerek alaycı bir tavır sergilediği kaydedildi.

Kapatılan söz konusu belgelerin Münih Çağdaş Tarih Enstitüsü tarafından da yayınlandığı belirtildi.

edremitajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu