Haber

Ortaca’da limon hasadına başlandı

Ortaca’da limon hasadına başlandı

Kaymakam Aktaş, limon hasadı yapan işçilerle buluştu

MUĞLA – Türkiye’nin değerli turizm merkezlerinden Ortaca’nın dünyaca ünlü narenciyelerinin hasadına başlandı. Yıllık 100 bin tonun üzerinde limon üretiminin yapıldığı ilçede Kaymakam Kenan Aktaş, önemli bir ihracat ürünü olan limon hasadı yapan işçilerle buluştu. Hasada işçilerle birlikte katılan Kaymakam Aktaş, kaymakam sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bu yıl sadece Ortaca’dan 100 bin tonun üzerinde verim beklendiğini belirtti.

Ortaca Kaymakamı Kenan Aktaş, yılın ilk limon hasadının yapıldığı tarlalarda çalışan çalışanlarla bir araya gelerek hasat faaliyetlerini yerinde izledi. Kaymakam Aktaş, İngiltere, Rusya ve Kanada’nın yanı sıra AB ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilen Ortaca limonunun kıtalararası yolculuğunun başladığını belirterek, sektör çalışanlarına verimli bir sezon diledi.

Ortaca Kaymakamı Kenan Aktaş, tarım ve turizmin en önemli merkezlerinden Ortaca’da yaklaşık 21 bin 300 dekar alanda başta limon olmak üzere turunçgillerin üretildiğini kaydederek, “Ortaca değerli bir ilçemiz. doğal güzellikleri, tarihi eserleri, denizi, kumu ve verimli topraklarıyla bir tarım merkezi.” Türkiye’de limonun önemli bir yeri vardır. İlçemizde yıllık ortalama 100 bin tonun üzerinde limon üretilmektedir. Bu limonlar genellikle ihraç edilmektedir. Ortaca, Kanada’nın yanı sıra ağırlıklı olarak Almanya ve Hollanda gibi AB ülkelerinin yanı sıra İngiltere, Rusya ve Ukrayna’ya da ihraç ediliyor. “Limon tadının yanı sıra ülke ekonomisine de değerli katkılar sağlıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu