Haber

ABD, Japonya’ya 400 Tomahawk satacak

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon bünyesindeki özel bir hükümet kurumu, ABD’nin 2,35 milyar dolardeğer 400 Tomahawkseyir füzeleri ve ilgili ekipmanları satmayı kabul ettiğini duyurdu.

Tokyo ile yapılan anlaşmalarda 14 füze kontrol sisteminin devrinin yanı sıra işçilerin eğitimi, yedek modüllerin temini ve bakımının da öngörüldüğü belirtildi.

Deklarasyonda “Bu teklif edilen satış Hint-Pasifik Bölgesinde siyasi istikrar ve ekonomik ilerlemenin gücü olan büyük bir müttefikin güvenliğini artırarak ABD’nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir. Satış, büyüyen tehditleri etkisiz hale getirebilecek önemli mesafe aralığına sahip, uzun menzilli, geleneksel karadan karaya füze sağlayarak Japonya’nın mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı koyma yeteneğini artıracak. Japonya bu hususları silahlı kuvvetlerine dahil etmekte hiçbir zorluk çekmeyecektir. Bu ekipmanın ve desteğin önerilen satışı bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyecektir.” ifadeleri kullanıldı.

ABD’li yetkililer anlaşmanın bölgedeki “temel askeri dengeyi değiştirmeyeceğini” söylerken, belgelere göre satışlar ” ABD savunma sisteminin savaşa hazırlığını olumsuz etkilemeyecek‘ vurgusu yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından izin verildiği ve satışın onay için Kongre’ye iletildiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu